Planowanie kampanii reklamowej. Zacznij od tych 6 kroków.

Pracując z przedsiębiorcami bardzo często dostaję pytania o reklamy. Z perspektywy wielu osób są one skutecznym i szybkim sposobem na zwiększenie liczby zapytań, czy leadów. W praktyce reklama nie jest magiczną różdżką, a jednym z wielu kanałów komunikacji wchodzącym w skład kampanii reklamowej. Będzie skuteczna tylko wtedy, gdy dobrze ją zaplanujemy i odpowiemy sobie na pytania: co, jak i gdzie publikować.

Jeśli jesteś na etapie planowania kampanii reklamowej i szukasz wskazówek, które pomogą Ci zrobić to skutecznie, ten artykuł jest dla Ciebie!

To co? Zaczynamy?

Planowanie kampanii reklamowej jako proces.

Planowanie kampanii reklamowej to proces - ma swój początek i koniec. Dzięki takiemu podejściu łatwiej jest spojrzeć na kampanię z szerszej perspektywy i połączyć kampanię reklamową z celami długo i krótkoterminowymi firmy.

Zawsze odradzam moim klientom podejścia “ad hoc”. Niestety w przypadku działań reklamowych, planowanie jednorazowych akcji promocyjnych, bez wsparcia regularnych działań marketingowych nie będzie optymalne.

Proces marketingowy warto zaplanować w kilku częściach. Poniżej znajdziesz 6 wskazówek na to, jak planować kampanię reklamową, aby nie przepalić budżetu reklamowego. 

Źródło: opracowanie własne

Krok 1: Cel i czas trwania kampanii

W skrócie wygląda to tak: im dokładniejszy cel, tym dokładniejsze wyniki. Co to oznacza? Już tłumaczę. Najdroższy marketing jest wtedy, gdy mamy ogólny produkt, który kierowany jest do szerokiego grona odbiorców, dlatego tak istotne jest wyznaczenie sobie konkretnego celu, do którego będziemy dobierać wszystkie kolejne składniki kampanii reklamowej.

Co jeszcze da nam określenie celów kampanii? To o czym pisałam na samym początku, czyli dokładne śledzenie wyników naszych działań, dzięki temu nie zmarnujemy budżetu na działania, które nie działają. Jeśli pominiemy ten etap i nie ustalimy sobie konkretnych celów kampanii reklamowych, niemożliwym stanie się określenie jej efektywności.

No dobrze, w takim razie o jakie cele chodzi? Żeby lepiej pokazać Wam, co dokładnie mam na myśli w tym kroku, przygotowałam kilka przykładów.

Przykładowo Twoim celem może być:

 • pozyskanie 60 leadów dla sprzedawców w ciągu miesiąca
 • sprzedaż 900 produktów w pierwszym kwartale tego roku
 • zapisanie 500 osób na webinar w ciągu 2 tygodni trwania kampanii reklamowej
 • pozyskanie 700 subskrybentów do bazy mailingowej w trakcie miesięcznej akcji promocyjnej
 • dotarcie do 10 000 osób w grupie docelowej w kampanii wizerunkowej w ramach kampanii wizerunkowej

Wyznaczając cel warto określić czas jego realizacji. Dlaczego to takie ważne? Jest kilka powodów, przede wszystkim:

 • kampania reklamowa to złożony proces, jeśli nie określimy czasu jej trwania, ale też okresu przygotowań poszczególnych elementów, trudno będzie dopilnować tego, czy planowane działania odbędą się zgodnie z założeniami,
 • pomoże nam lepiej określić efektywność kampanii, nie tylko w oparciu o założony cel, ale także w określonym czasie,
 • pozwala nam to lepiej określić okienka sprzedażowe w trakcie kampanii bazując na kalendarzu nadchodzących świąt, okazji itd.

Krok 2: Grupa odbiorców

Na tym etapie powinniśmy znać już cel i czas naszej kampanii reklamowej. Nadszedł moment na określenie, do kogo chcemy ją kierować. Określenie grupy docelowej to nic innego, jak próba wyobrażenia sobie osób, do których chcesz skierować kampanię reklamową.

Jak określić swoją grupę docelową? Jako punkt wyjścia możesz posłużyć się danymi ze swoich obecnych kanałów komunikacji - mediów społecznościowych, strony internetowej. Następnie warto jest spróbować wyobrazić sobie te osoby tworząc tzw. persony. Myśląc o personach warto zacząć od ogółu i przejść do szczegółu.

Na początek spróbuj odpowiedzieć sobie na podstawowe pytania:

 • kim są?
 • czy używają mediów społecznościowych? Jeśli tak, to jakich?
 • gdzie mieszkają?
 • czym się interesują

Następnie przejdź do szczegółów takich jak:

 • w jaki sposób poszukują informacji?
 • co ich interesuje?
 • jakie profile w mediach społecznościowych obserwują?

Jeśli chcesz stworzyć profesjonalne persony dla swojej marki lub konkretnej kampanii, możemy też zrobić to razem podczas konsultacji marketingowych.

WARTO PAMIĘTAĆ: Grupa docelowa kampanii reklamowej nie jest tożsama z grupą docelową Twojej firmy lub marki. Może to być częścią z całości odbiorców do których dociera grupa docelowa. Nie musisz kierować planowanej kampanii reklamowej do wszystkich Twoich odbiorców.

Określenie grupy docelowej przekładam na formę kampanii reklamowych w różnych systemach reklamowych (Facebook, Instagram, Google Ads).

KROK 3: Budżet i zasoby

Planując kampanię reklamową warto określić, jaki mamy budżet na działania i kto będzie nam potrzebny, aby przeprowadzić kampanię. Na budżet Twojej kampanii promocyjnej będzie się składać koszt:

 • samej reklamy,
 • stworzenia grafik, wideo,
 • napisania treści reklam,
 • pracy specjalisty, który obsługuje kampanię,
 • landing page (strony docelowej),
 • ewentualny lead magnet (bezpłatny e-book, mini kurs),
 • innych nośników komunikacji o kampanii (wpisy sponsorowane, współprace influenserskie).

Wiele, wiele innych, które wynikają ze specyfiki Twojej kampanii reklamowej.

Jeśli potrzebujesz reklam na Facebooku lub Instagramie, a nie masz odpowiednich kompetencji w swojej firmie, warto również uwzględnić w budżecie koszty pracy zewnętrznych specjalistów. Prawdopodobnie do tych reklam będziesz potrzebować grafik i banerów, więc dodatkowo musisz uwzględnić także koszty pracy grafika.

Więcej o budżecie w marketingu małej firmy możesz przeczytać na blogu.

KROK 4: Komunikacja

Komunikat skierowany do wszystkich, jest komunikatem do nikogo. Przypadkowi odbiorcy nie będą rozumieć, jak Twoja usługa lub produkt może im pomóc lub czym się wyróżnia. Znasz już swoją grupę docelową, więc przyszła pora na dopasowanie swoich reklam do wybranych osób. Zarówno grafika, jak i tekst muszą trafić dokładnie do osób, którym chcesz sprzedać swoje usługi. Ale jak to zrobić? Po przez tekst, obraz, wideo, czyli główne składniki twoich reklam.

Wyobraź sobie, że twoją główną usługą są warsztaty nauki jogi. Organizujesz dwa turnusy, jeden dla kobiet dojrzałych, które dzielą życie między domem a pracą, jest to droższa opcja, z bardziej luksusową obsługą. Natomiast drugie, tańsze kierowane są do młodych kobiet, studentek. Czy ten sam komunikat trafi do obu grup? Nie! Zarówno język, jak i grafika użyte w reklamie będą zupełnie od siebie różne, a co najważniejsze główny punkt komunikatu będzie inny.

KROK 5: Kanały komunikacji

Na tym etapie planowania kampanii reklamowej uwzględniasz rodzaj kanałów komunikacji. Może to być:

 • strona internetowa / landing page
 • wpis na blogu opisujący kampanie
 • Social Media
 • Facebook Ads
 • Webinary/Live
 • Google Ads
 • Newsletter
 • Współpracę partnerskie - gościnne publikacje, eventy
 • Eventy, wydarzenia
 • Influencer marketing

Na tym etapie warto wyznaczyć nie tylko kanały komunikacji, ale również rodzaj treści. Jest to moment na precyzyjne określanie tematów. Już tłumaczę co to znaczy. Planując kampanię reklamową warto zdefiniować dokładniejsze działania niż publikacja zadania “5 postów na Facebooku, Instagramie”. W tym miejscu warto zaznaczyć dokładny rodzaj publikacji i reakcji jaki ma wywołać. Poniżej przykład 5 typów postu do kampanii sprzedażowej:

 • post zapowiedź, który nie mówi dokładnie co się będzie działo, ale daje pierwszy sygnał do obserwacji;
 • post, wideo, który jest zapowiedzią z przygotowań do nowej akcji. Można zdradzić założenia kampanii, a wraz z nią informację, że planujemy działanie;
 • post/wideo wprowadzające założenia przedmiotu kampanii promocyjnej;
 • 5 postów przybliżających korzyści z przedmiotu kampanii promocyjnej nakierowanych bezpośrednio na sprzedaż;
 • 3 posty o zbliżającym się końcu promocji.
 • zebrane opinii od zadowolonych klientów potwierdzające społeczny dowód słuszoności

WARTO PAMIĘTAĆ: Te same treści dobrze jest dystrybuować w różnych kanałach komunikacji, jednak nie warto robić kopiuj wklej. Każdy z kanałów komunikacji ma swoją specyfikę i odbiorcę. Warto poświęcić odrobinę czasu i dostosować przekaz do rodzaju platformy.

KROK 6: Ewaluacja działań i wnioski na przyszłość

Czas na creme de la creme każdej kampanii, czyli… ewaluację! Pierwszym krokiem będzie sprawdzenie celów, które sobie wyznaczyliśmy. Zakładamy, że wyznaczone wcześniej cele był realnie określone. Jeśli Twoim celem było pozyskanie 60 leadów, a masz ich 30, to zapewne cele kampanii nie będą zadowalające. Jednak każde podsumowanie będzie dużą wartością dodaną dla kolejnych kampanii reklamowych. Każdy popełnia błędy, lecz prawdziwą wartością jest umiejętność wyciągnięcia z nich wniosków na przyszłość, dlatego planując kampanię marketingową uwzględnij również czas na ewaluację działań, wnioski na przyszłość oraz krótkie podsumowanie tego, czego się nauczyłeś.

Częstym błędem, który zauważam u moich klientów to właśnie brak czasu lub zbyt mała uwaga na podsumowanie i ewaluację akcji. A szkoda :) Nie ważne czy planując kampanię reklamową miałeś budżet 1 000 zł czy 100 000 zł. Poświęcając czas i pieniądze warto przyjrzeć się nie tylko finalnym wynikom, ale i całemu procesowi, który doprowadził Cię do celu.

Podsumowanie - Planowanie kampanii reklamowej

Planowanie kampanii reklamowej to kluczowy proces, który wymaga uwagi i staranności. Po pierwsze, musisz wyznaczyć jasne cele i czas trwania kampanii, co pomoże uniknąć marnowania budżetu. Następnie określ grupę docelową, tworząc persona, aby dopasować przekaz do konkretnych odbiorców. Budżet i zasoby to kolejny krok, w którym warto uwzględnić koszty reklamy, grafiki, tekstów i ewentualne wsparcie specjalistów. Komunikacja stanowi kluczowy element - dostosuj treści do wybranej grupy i rodzaju kanałów. Na koniec, nie zapomnij o ewaluacji kampanii i wyciągnięciu wniosków na przyszłość. Dbając o te elementy, możesz osiągnąć sukces w planowaniu i realizacji kampanii reklamowej. Jeśli potrzebujesz wsparcia, warto rozważyć konsultacje marketingowe lub mentoring marketingowy.

Przeczytaj mój blog dotyczący propozycji wartości, którą warto przemyśleć na początku projektowania marki.

Bądźmy w kontakcie

Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci lepiej zaplanować Twoją przyszłą kampanię reklamową. Jeśli chcesz podejść holistycznie do marketingu swojej firmy - zapraszam Cię na konsultacje marketingowe, na których pochylimy się wspólnie nad Twoimi celami i zaplanujemy działania, które krok po kroku pozwolą Ci je osiągnąć! A jeśli masz poczucie, że Twój marketing potrzebuje stałego wsparcia to dobrym rozwiązaniem będzie mentoring marketingowy lub audyt marketingowy.  Zapraszam Cie na blog, gdzie przeczytasz o 7 najlepszych książkach o marketingu oraz o książkach dotyczących ekonomii behawioralnej.


dr Kasia Piotrowska

Jestem konsultantka marketingu. Od 12 lat łączę marketing, technologie i biznes.

Prowadzę marketing i komunikację, która zwiększa sprzedaż. Pomagam realizować strategie marketingowe skrojone na potrzeby biznesu przez tworzenie rozpoznawalnej marki, dobór kanałów komunikacji, tworzenie treści i łączenie marketingu ze sprzedażą.

Prowadzę szkolenia, warsztaty dla firm i wykładałam na uczelni wyższej. Z wykształcenia jestem ekonomistką, doktorem nauk ekonomicznych.


Zapisz się do newslettera Robię Marketing

Raz w miesiącu będziesz otrzymywać porady, jak zwiększyć przychody dzięki skutecznemu marketingowi.

.